Świadczeniami wynikającymi z pomocy społecznej są również świadczenia niepieniężne. Na podstawie art. 36 pkt 2 oraz art. 45 ustawy z dnia 12 marca 2004 r o pomocy społecznej wynika, iż pomoc taka przysługuje osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, niezaradnym życiowo.
1. Praca socjalna
Praca socjalna prowadzona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym. Praca socjalna prowadzona jest :
- z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;
- ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb członków społeczności.
W pracy socjalnej wykorzystuje się właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samozastanowienia.
Praca socjalna świadczona jest osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.
2. Interwencja kryzysowa
Stanowi zespół działań na rzecz osób i rodzin, w tym rodzin dotkniętych przemocą, tak aby zapobiegać powstawianiu i pogłębianiu się dysfunkcji. W ramach interwencji udziela się w szczególności poradnictwa oraz schronienia, przyznania niezbędnego ubrania oraz posiłku.
3. Składki na ubezpieczenie zdrowotne
Osobom pobierającym zasiłek stały z pomocy społecznej, niepodlegającym obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, przysługuje prawo do świadczenia zdrowotnego w formie opłacenioa przez ośrodek pomocy społecznej składki na ubezpieczenie zdowotne. Świadczenie to przyznawane jest na okres pobierania zasiłku stałego.
4. Usługi opiekuńcze
Pomoc z zakresu usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powoduwieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze w swoim zakresie obejmują:
- pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych;
- opiekę higieniczną;
- zaleconą przez lekarza pielęgnację;
- w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Rada gminy w drodze uchwały określa warunki na jakich usługi opiekuńcze będą świadczone oraz jaka będzie oiszczana za nie odpłatność.
Usługi opiekuńcze świadczone są bezpłatnie, w przypadku gdy dochód osoby lub rodziny nie przekacza kryterium dochodowego.
W przypadku braku spełnienia powyższego kryterium dochodowego, osoby ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze, w zależności od posiadanego dochodu.
5. Kierowanie do domów opieki społecznej
Do domów opieki społecznej mogą być skierowane osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogący samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Osobę taką kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej.
Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny.
Opłaty za za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu.
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
6. Kierowanie do dziennych ośrodków pomocy społecznej
Osoby, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze, świadczone w ośrodku wsparcia.
Dla gminy Sędziejowice taki ośrodek stanowi Środowiskowy Dom Samopomocy w Sędziejowicach.
Usługi opiekuńcze w dziennym ośrodku wsparcia, świadczone są nieodpłatnie w przypadku, gdy dochód osoby lub osoby w rodzinie nie przekracza kwoty 250% kryterium dochodowego, o którym mowa w w art. 8 ust. 1, pkt 1 i 2, ustawy z dnia 12 marca 2004 r o pomocy społecznej. W przypadku przekroczenia kwoty 250% kryterium dochodowego, odpłatność miesięczną za usługi świadczone w ośrodku wsparcia, ustala się w wysokości 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie.
7. Poradnictwo indywidualne i specjalistyczne
Poradnictwo specjalistyczne, w szczególności prawne, psychologiczne i rodzinne jest świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na uzyskiwany dochód.
Praca socjalna udostępnia swoim podopiecznym punkty, w których udzielane poradnictwo specjalistyczne, dzięki współpracy z lokalnie działającymi instytucjami:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łasku,
- Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łasku,
- Powiatowy Urząd Pracy w Łasku,
- Komisariat Policji w Widawie,
- Urząd Gminy w Sędziejowicach,
- Gminny Ośrodek Zdrowia w Sędziejowicach,
- Gminna Jednostka Usług Komunalnych w Sędziejowicach,
- Sąd Rejonowy w Łasku
- wychowawcy szkolni,
- pedagodzy szkolni,
- kuratorzy.
W ramach poradnictwa indywidualnego, wskazywane są podopiecznym formy poszukiwania pracy.
8. Zapewnienie posiłku, schronienia i niezbędnego ubrania
Osoba lub rodzina ma prawo do schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania, jeżeli jest tego pozbawiona.
9. Sprawienie pogrzebu
W sytuacji, gdy nie ma osób, które zajęłyby się pochówkiem i zorganizowaniem pogrzebu, ośrodek pomocy społecznej musi podjąć wszelkie działania celem zorganizowania pogrzebu osoby zmarłej.
Sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego.
.